Dychová hudba Nedanovčianka

Tradícia dychovej hudby v Nedanovciach sa datuje od roku 1926. V tomto roku z iniciatívy Teodora Turčeka začala spočiatku nesmelo, no s rokmi úspešne účinkovať miestna dychovka. Úspechy dychovej hudby a jej obľúbenosť vyvolali v roku 1936 záujem o založenie ďalšej hudby. V dôsledku ťažkej situácie sa dychovky v roku 1938 spojili..

V ďalších rokoch prechádzala kapela viacerými generačnými zmenami. Tá posledná bola v roku 1999, keď do už rozbehnutej kapely prišla nová, mladá krv. Popri starších, už skúsených muzikantoch vyrástli naše mladé opory, o ktoré sa v súčasnosti kapela môžem smelo oprieť.

Pre kapelu je charakteristický elán a oduševnenie, s ktorým účinkuje na javiskách a pódiách v širokom okolí. Radosť a muzikantské srdce rozdáva na festivaloch dychových hudieb, tanečných zábavách, plesoch, kultúrnych podujatiach či ľudových veseliciach. Najväčším úspechom Nedanovčianky je víťazstvo na medzinárodnej súťaži „Dychovky v Preši 2006“ v Pezinku a 3. miesto na Celoslovenskej súťaži malých dychových hudieb v Lednických Rovniach, kde sa tiež umiestnila v Zlatom pásme – v roku 2007. V roku 2008 sa zúčastnila medzinárodnej súťaže „Zlatá křídlovka“ v Hodoníne. V roku 2010 sa nedanovská dychovka opäť zúčastnila na súťažných prehliadkach a dosiahla ďalšie povzbudzujúce výsledky. Na Krajskej súťaži malých dychových hudieb v Hornom Lieskove získala 2. miesto a Zlaté pásmo cum laude, na medzinárodnej súťaži v Pezinku taktiež druhé miesto a Zlaté pásmo s pochvalou.

Repertoár dychovky je široký, tvoria ho skladby súčasných slovenských i zahraničných skladateľov. Hrá polky, valčíky, ľudové piesne i moderné skladby.

Organizačným vedúcim je Vladimír Turček.

S Nedanovčiankou spievajú Magdaléna Lapinová, Gabriela Dvončová, Michal Sobota a Filip Turček.

Kapela oslávila v roku 2016 90. výročie svojho založenia – má teda už niečo za sebou. Záujem o ňu práve v týchto rokoch vzrastá nielen doma, ale čo je potešiteľné i v širokom okolí. Veď i po 90 rokoch dokážu títo muzikanti zažať tú povestnú iskru a obecenstvo pobaviť rovnako dobre ako kedysi.

Hovorí sa, že hudbu počúvame srdcom. V Nedanovčianke to platí aj naopak. Mladí muzikanti nechávajú na pódiu okrem dobrej nálady i kúsok zo svojho muzikantského srdca. Veríme, že i Vám prinesú naše pesničky aspoň trochu radosti a nájdete si medzi nimi tú svoju obľúbenú, ktorá je Vášmu srdcu najbližšia.